Danske fagforeninger og kvindeorganisationer i solidaritet med det iranske folk mod drab og undertrykkelse
Danske fagforeninger og kvindeorganisationer udtaler skarp kritik af Irans regime og solidaritet med det iranske folk
Til minde om de tusinder af uskyldige mennesker, der mistede livet under oprøret i Iran 8.-9. januar har danske fagforeninger og kvindeorganisationer fordømt det iranske regimes drab og udtrykt solidaritet med Irans befolkning.
Organisationerne nedenfor har indtil videre underskrevet erklæringen, og flere forventes at følge i de kommende dage.
Solidaritets-erklæring
- Vi fordømmer på det kraftigste det iranske regimes brutale undertrykkelse og massakre på civile, herunder de mange arbejdere, kvinder og unge, som fredeligt har protesteret mod alvorlige økonomiske forhold samt manglen på frihed og retfærdighed.
- Vi kræver øjeblikkelig og betingelsesløs løsladelse af de mange tusinde kvinder, mænd og børn, som er blevet arresteret.
- Vi kræver et øjeblikkeligt stop for tortur, trusler og mishandling i iranske fængsler.
- Vi udtrykker vores fulde solidaritet med familierne til de dræbte og arresterede, som lever i usikkerhed og frygt for deres kæres liv og sikkerhed.
Underskrevet af
FOA
HK Danmark
Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening, BJMF
PROSA – Fagforening for IT-professionelle
Dansk Kvindesamfund
Kære bruger – du er nu nået gennem et opslag i Solidaritet
Vi håber, at du fik stillet din nysgerrighed eller diskussionslyst.
Alt stof på Solidaritet er frit tilgængelig uden betalingsmur. Men det er ikke gratis at drive et website.
Solidaritet er organiseret som en demokratisk forening, hvis formål er at gøre Solidaritet til platform for venstrefløjens debat i Danmark. Du kan også blive medlem – hvis du ikke allerede er.
Du kan nemt, hurtigt og direkte lave en aftale med Mobilepay, Visa eller Mastercard – og den kan opsiges med øjeblikkelig virkning.
20 kr./md. 60 kr./md. 100 kr./md. 150 kr./md.Foreningens indtægter er økonomisk rygrad i Mediehuset Solidaritets drift. Men foreningen er – ud over økonomisk fundament for drift – også et fællesskab, der sammen med ansatte og faste aktivister videreudvikler mediehusets aktiviteter. Læs mere om foreningen: HER
