Det Faglige Hus’ medlemsvækst er – endnu en gang – halveret
Mange overskrifter har i denne uge udråbt Det Faglige Hus til Danmarks største fagforening. Men dykker man ned i tallene, åbner der sig også en lidt anden historie: Væksten er halveret for anden gang – og er drevet af gratis medlemskab i op til et år
Det Faglige Hus er nu Danmarks største fagforening. Sådan har det lydt det over hele mediefladen de seneste dage.
Men Det Faglige Hus’ medlemsvækst er faktisk faldende. Og at organisationen forsat vokser ifølge de tal, lønmodtagerorganisationerne selv indberetter, skyldes ikke mindst en kampagne, hvor folk tilbydes gratis medlemskab i et halvt til et helt år.
Det bliver tydeligt, når man dykker dybere ned i tallene.
Hvor kommer tallene fra?
Statistikken er baseret på lønmodtagerorganisationernes egne indberetninger.
Ifølge chefkonsulent i Danmarks Statistik, Mikkel Zimmerman, er det ikke muligt at efterprøve indberetningerne, ligesom det er frivilligt for lønmodtagerorganisationerne, om de overhovedet vil indberette.
Hvis udviklingen i medlemstallet i forhold til de foregående år forekommer mærkelig eller mistænkelig, indledes der ifølge Zimmerman en dialog med organisationen, som dog altid har det sidste ord.
Lønmodtagerorganisationerne skal optimalt set rense bruttotallet, så medlemmer, der ikke er erhvervsaktive, ikke tæller med. 2B, Fagforeningen Danmark og FK/TS har ifølge Zimmerman fjernet 2-10 procent af bruttotallet for medlemmerne pr. 31/12 2025 for at nå frem til medlemmer med arbejdsmarkedstilknytning, som fremgår af den offentliggjorte statistik.
Om medlemmerne betaler kontingent eller ej, kan Danmarks Statistik imidlertid ikke se ud fra de oplysninger, de får fra lønmodtagerorganisationerne.
For det første er ”Det Faglige Hus” ikke en fagforening, men et brandnavn. Under dette brand hører blandt andet tre enheder, der er registreret som fagforeninger. I et notat konstaterer Christian Lyhne Ibsen og Jens Arnholtz fra FAOS:
”Selve konstruktionen omkring Det Faglige Hus er lidt uklar, så det er lidt svært at afgøre, om det giver mening af betragte det som én eller flere fagforeninger. Danmarks Statistik opgør de tre som selvstændige foreninger, og der er altså ingen af de tre foreninger, der i sig selv er større end 3F”.
12 procent færre medlemmer i FunktionærKartellet på et år
Den oprindelige enhed under Det Faglige Hus, der blev registreret som fagforening – FunktionærKartellet / TeknikerSammenslutningen (FK / TS) – har hvert år siden 2015 haft faldende medlemstal. Det er blevet til i alt godt 12 procent færre medlemmer hen over det seneste årti.
Fagforeningen Danmark, der blev registreret som fagforening i april 1998, var i vækst frem til 2022, men siden da er medlemstallet faldet hvert år. Fra 58.620 medlemmer på sit højeste til 52.628 medlemmer i 2025. Altså mere end 10 procent færre medlemmer alene over de seneste tre år.
Væksten kommer fra det nyeste skud på stammen, 2B – bedst og billigst, der blev registreret som fagforening i januar 2006. Det er den, man kan blive medlem af for 69 kr. om måneden. Eller gratis det første halve år, hvis man melder sig ind i a-kassen samtidig. Og gratis i et helt år, hvis man samtidig tegner lønsikring.
Med andre ord er der sandsynligvis kun et fåtal af de godt 11.000 personer, som ifølge Det Faglige Hus har meldt sig ind i ‘2B – bedst og billigst’ i løbet 2025, der overhovedet har betalt kontingent.
Også flere af de traditionelle fagforeninger har introduktionstilbud, fx 3F og DJØF. Her er det dog kun henholdsvis to og tre måneders gratis medlemskab.
Hvad er en gul fagforening?
I modsætning til traditionelle fagforeninger forhandler gule fagforeninger typisk ikke overenskomster og har ingen tillidsrepræsentanter.
De gule fører heller ikke sager i det arbejdsretlige system og bruger ikke konfliktvåben såsom strejker og blokader.
Det er en stor del af forklaringen på, at kontingentet er lavere. De gules medlemmer nyder dermed godt af rettigheder, som nogle andre har betalt for via de traditionelle fagforeningers arbejde.
Medlemsvæksten halveret – igen
Men selvom medlemsvæksten i Det Faglige Hus er drevet af en kampagne, hvor folk bliver tilbudt medlemskab i op til et år uden at skulle betale noget, er medlemstilgangen i Det Faglige Hus samlet set faktisk faldet markant over de senere år.
Væksten toppede i 2022 – ligesom medlemstallet i Fagforeningen Danmark gjorde. Fra 2021 til 2022 kom der 13 procent flere registrerede medlemmer samlet set. Derpå blev medlemsfremgangen næsten halveret og lå på omkring syv procent både mellem 2022-2023 og mellem 2023-2024.
Og nu er den yderligere halveret. Mellem 2024 og 2025 kom der kun 3,6 procent flere registrerede medlemmer på tværs af de tre registrerede fagforeninger. En tilgang på omkring 7.000 medlemmer mod omkring 13.000 året før. Selvom man altså kan melde sig gratis ind i op til et år.
”Det er jo nemmere at have høj vækstprocent, når man er lille, end når man er stor. På et tidspunkt rammer man en grænse,” siger Marcus Asplund, der er professor i økonomi ved CBS. Når væksten halveres og derpå halveres igen, kan det ifølge Marcus Asplund være et tegn på, ”at markedet er ved at være mættet”.
Samme tanke har Christian Lyhne Ibsen, centerleder på FAOS.
”Det virker til, at der er en segmentering af markedet for fagforeninger. Der er tydeligvis et segment, som er villige til at betale det lidt høje kontingent hos en traditionel fagforening, fordi de får noget andet for pengene. Mens det segment, der har valgt de gule fagforeninger, især går op i prisen. Spørgsmålet er, om dette marked på et tidspunkt bliver mættet,” siger Christian Lyhne Ibsen.
Ikke længere en entydig væksthistorie
Christian Lyhne Ibsen understreger, at vi ikke med sikkerhed kan vide, hvor stor en del af Det Faglige Hus’ vækst, der kommer fra de kontingentfrie medlemmer.
”Men det ville være interessant, hvis Det Faglige Hus og andre fagforeninger selv havde lyst til at fortælle, hvor mange af deres medlemmer, der faktisk betaler,” siger Christian Lyhne Ibsen.
Det Faglige Hus er ikke vendt tilbage på vores henvendelse om at fortælle det.
Ser man på de fire største gule konkurrenter til Det Faglige Hus, går det fortsat fremad for ASE, der voksede med fem procent mellem 2024-2025, og for FRIE, der – med et nyt tilbud om gratis lønsikring – voksede med hele 29 procent og nu har over 30.000 medlemmer.
Til gengæld var Business Danmark i 2023 og 2024 i tilbagegang, og i år har de meddelt Danmarks Statistik, at de ikke længere ønsker at indberette deres medlemstal. Også KRIFA har været i tilbagegang hvert år siden 2020 og har i dag knap ni procent færre medlemmer end for fem år siden.
Christian Lyhne Ibsen siger:
”Det er i hvert fald væsentlige nuancer i de gules væksthistorie.”
Hvad siger Det Faglige Hus selv om deres medlemstal?
På Det Faglige Hus hjemmeside hævdes det, at der er 249.000 medlemmer. Men ifølge Danmarks Statistik er der i alt 207.387 medlemmer, hvis man tæller medlemstallet for hhv. 2B – bedst og billigst, Fagforeningen Danmark og FK/TS sammen.
Heller ikke i a-kassen er der 249.000 medlemmer. Ifølge de seneste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) – der fører tilsyn med a-kasserne – er der 197.105 medlemmer af Det Faglige Hus A-kasse.
249.000 kan heller ikke være bruttotallet, som inkluderer dem, der ikke er på arbejdsmarkedet (fx folk under uddannelse). For ifølge Danmarks Statistik har de tre registrerede fagforeninger under Det Faglige Hus kun trukket op mod 10 procent fra, da de ”rensede” tallene, og 10 procent oveni giver omkring 227.000.
Astrid Elkjær Sørensen og Nina Trige Andersen er freelancere. Man kan følge deres graverjournalistiske artikelserie om Det Faglige Hus på Netavisen Pio.
Kære bruger – du er nu nået gennem et opslag i Solidaritet
Vi håber, at du fik stillet din nysgerrighed eller diskussionslyst.
Alt stof på Solidaritet er frit tilgængelig uden betalingsmur. Men det er ikke gratis at drive et website.
Solidaritet er organiseret som en demokratisk forening, hvis formål er at gøre Solidaritet til platform for venstrefløjens debat i Danmark. Du kan også blive medlem – hvis du ikke allerede er.
Du kan nemt, hurtigt og direkte lave en aftale med Mobilepay, Visa eller Mastercard – og den kan opsiges med øjeblikkelig virkning.
20 kr./md. 60 kr./md. 100 kr./md. 150 kr./md.Foreningens indtægter er økonomisk rygrad i Mediehuset Solidaritets drift. Men foreningen er – ud over økonomisk fundament for drift – også et fællesskab, der sammen med ansatte og faste aktivister videreudvikler mediehusets aktiviteter. Læs mere om foreningen: HER
