Eksilårene #13 – Jonas Eika
I dette afsnit af Eksilårene diskuterer værterne bl.a Jonas Eikas nye bog ‘Efter Solen’. Er det et politisk værk, og hvilke diskussioner åbner den for?

En IT-implementeringskonsulent i en sammenstyrtet bank, en mand, der vil smelte sammen med en sten fra rummet, et trekantsdrama i London og unge beach boys der udfører okkulte ritualer på en strand i Mexico.
Det er noget af det, Amalie, Rasmus og Signe tager fat på i denne udgave af Eksilårene, hvor de læser ‘Efter Solen’ af Jonas Eika. I kølvandet på de mange diskussioner af Eikas takketale ved uddelingen af Nordisk Råds Litteraturpris, forsøger de at undersøge, hvilken type værk, der egentlig er tale om. I hvor høj grad er værket politisk, hvilke diskussioner afleder bogen, og hvilke perspektiver åbner den op for? Lyt med!