Studerende stopper blokade af Københavns Universitet
Ledelsen og de studerende har underskrevet en ny samarbejdsaftale. De studerende mener aftalen sikrer ret til medbestemmelse.
Efter ledelsen og de studerende på Det Humanistiske Fakultet på Københavns Universitet har underskrevet en ny samarbejdsaftale, kunne de ansatte på Københavns Universitets ledelsesgang her til morgen igen møde på arbejde. De studerende mener, at »aftalen sikrer ret til medbestemmelse«.
Efter 38 dage pakker de studerende på Det Humanistiske Fakultet på Københavns Universitet deres luftmadrasser og soveposer sammen og stopper blokaden foran dekanatet og ledelsesgangen. Det sker, efter en midlertidig samarbejdsaftale mellem de studerende og universitetsledelsen er blevet underskrevet.
»Vi er stolte af begge dokumenter, men vi er især stolte af den foreløbige samarbejdsaftale, der sikrer, at høringsprocesserne her på stedet i fremtiden bliver mere inkluderende,« siger Sidsel Vedel, formand for HUMrådet. »Aftalen sikrer vores ret til medbestemmelse.«
Frygter forringelser
De studerende på Det Humanistiske Fakultet har siden mandag 28. oktober besat dekan-kontoret, og har blokeret ledelsesgangen på fakultetet. De har dermed forhindret dekan Jesper Kallestrup og hans kollegaer i at få adgang til deres kontorer på ledelsesgangen. Det er sket i protest mod den målplan, som ledelsen på Det Humanistiske Fakultet havde præsenteret for perioden 2020-2023, hvor det fremgik, at mindre fag kunne sammenlægges for at lave bredere uddannelser. De studerende frygtede, at det især var sprogfagene, som skulle lægges sammen. HUMrådet mente, at det forringede humanistiske uddannelser – hvor de studerende i forvejen har fået reduceret deres undervisningstimer over de senere år.
Efter ledelsen i slutningen af november gik med til at genåbne den omdiskuterede 2020-plan for Det Humanistiske Fakultet, lykkedes det endelig onsdag eftermiddag 4. december ledelsen og HUMrådet at nå til enighed om en aftale efter knap to ugers forhandlinger. Parterne har nu underskrevet to aftaler: Et dokument, der specifikt handler om arbejdet med den kommende målplan og så en mere overordnet samarbejdsaftale, der sætter rammerne for fremtidige forhandlinger.
Forhandlinger om endelig aftale
Med underskrivelsen af den foreløbige samarbejdsaftale har de ansatte på Københavns Universitets ledelsesgang igen kunnet møde på arbejde fra i dag. Det er Jesper Kallestrup tilfreds med.
Jeg har stor forståelse for, at de studerende er engagerede i kvaliteten af vores uddannelser og vil sikre sig medindflydelse på, hvordan de bliver udviklet. Nu har vi en fælles forståelse for vores måde at arbejde sammen på i høringsprocesser, og det er godt.
Jesper Kallestrup, dekan på KUA
»Jeg har stor forståelse for, at de studerende er engagerede i kvaliteten af vores uddannelser og vil sikre sig medindflydelse på, hvordan de bliver udviklet,« siger han. »Nu har vi en fælles forståelse for vores måde at arbejde sammen på i høringsprocesser, og det er godt«.
Blokaden har fået stor omtale, ikke mindst i forbindelse med en studerende 8. november afbrød Københavns Universitets årsfest, hvor Dronningen deltog. Her holdt Harald Toksværd en tale, hvori han kritiserede forringelserne af de humanistiske fag.
»Mens I sidder her med champagne i kappe og kæde, kæmper vi for vores uddannelser,« sagde Harald Toksværd, der læser Religionsvidenskab og er aktiv i HUMrådet. »Og vi vil ikke ignoreres. I ønsker at se os som børn, der kan smides i seng, når vi bliver for højlydte. Men vi er flere end jer, og stærkere. Og vi vil ikke ignoreres«.
Arbejdet fortsætter nu i et udvalg under fakultetsdirektøren med repræsentanter for ledelse, studerende og medarbejdere, med henblik på at udarbejde en permanent aftale.
Se billeder fra blokadens sidste timer ovenfor.
Kim Kristensen er journalist på Solidaritet. Han har tidligere arbejdet på Information og Ritzaus Bureau, og har senest skrevet bogen Det Hærdede Stål, om Enhedslistens første 25 år i Folketinget.
Kære bruger – du er nu nået gennem et opslag i Solidaritet
Vi håber, at du fik stillet din nysgerrighed eller diskussionslyst.
Alt stof på Solidaritet er frit tilgængelig uden betalingsmur. Men det er ikke gratis at drive et website.
Solidaritet er organiseret som en demokratisk forening, hvis formål er at gøre Solidaritet til platform for venstrefløjens debat i Danmark. Du kan også blive medlem – hvis du ikke allerede er.
Du kan nemt, hurtigt og direkte lave en aftale med Mobilepay, Visa eller Mastercard – og den kan opsiges med øjeblikkelig virkning.
20 kr./md. 60 kr./md. 100 kr./md. 150 kr./md.Foreningens indtægter er økonomisk rygrad i Mediehuset Solidaritets drift. Men foreningen er – ud over økonomisk fundament for drift – også et fællesskab, der sammen med ansatte og faste aktivister videreudvikler mediehusets aktiviteter. Læs mere om foreningen: HER
Deltag i debatten og kommenter på artiklen (kun for medlemmer)