Ukrainske myndigheder beslaglægger fagforeningshus i Kyiv
Fagforeningernes hus på Uafhængighedspladsen i Kyiv er beslaglagt og de ansatte er udelukket fra deres arbejdspladser. Det skriver 3F International på Facebook.
Beslaglæggelsen og udelukkelsen af adgangen blev 19. juni mødt af en protest foran bygningen med krav om at få adgang til kontorerne. Men blev afvist af politi og private vagter.
Fagforeningshuset blev allerede 5. juni indtaget af politi og et statsligt agentur med navnet ARMA. Det beordrede alle ansatte til at forlade bygningen – og siden har de ansatte ikke kunne komme in.
Den internationale faglige hovedorganisation, ITUC, kalder beslaglæggelsen et forsøg på at underminere fagforeningernes arbejde. Det er seneste angreb mod faglige rettigheder efter at myndighederne tidligere arresterede formanden for den ukrainske faglige hovedorganisation, FPU, Grygorii Osovyi, skriver 3F International.
Den europæiske fagbevægelses hovedorganisation, ETUC, har krævet, at EU beder Ukraines regering om at levere bygningen tilbage til fagbevægelsen. Ukraines regering må leve fuldstændigt op til EU’s regler om social dialog og respektere arbejdstagernes rettigheder, siger ETUC ifølge 3F International.
Formanden bygningsarbejdernes fagforening, Vasyl Andreyev, som også er næstformand i FPU, siger, at fagforeningerne vil fortsætte med at kæmpe trods det seneste overgreb.
– Vi reddede nogle dokumenter, men det meste er derinde endnu, fortæller han. Det er selvfølgelig skadeligt for fagforeningernes kapacitet, vi skal indrette nye arbejdslokaler osv., siger han.
Kære bruger – du er nu nået gennem et opslag i Solidaritet
Vi håber, at du fik stillet din nysgerrighed eller diskussionslyst.
Alt stof på Solidaritet er frit tilgængelig uden betalingsmur. Men det er ikke gratis at drive et website.
Solidaritet er organiseret som en demokratisk forening, hvis formål er at gøre Solidaritet til platform for venstrefløjens debat i Danmark. Du kan også blive medlem – hvis du ikke allerede er.
Du kan nemt, hurtigt og direkte lave en aftale med Mobilepay, Visa eller Mastercard – og den kan opsiges med øjeblikkelig virkning.
20 kr./md. 60 kr./md. 100 kr./md. 150 kr./md.Foreningens indtægter er økonomisk rygrad i Mediehuset Solidaritets drift. Men foreningen er – ud over økonomisk fundament for drift – også et fællesskab, der sammen med ansatte og faste aktivister videreudvikler mediehusets aktiviteter. Læs mere om foreningen: HER
