23/2: Løslad Ahmad Sa’adat & George Abdallah
Internationalt Forums Mellemøstgruppe arrangerer introduktionsmøde med efterfølgende debat i Solidaritetshuset søndag 23. februar.

Internationalt Forums Mellemøstgruppe arrangerer introduktionsmøde med efterfølgende debat i Solidaritetshuset. Mødet foregår søndag 23. februar kl. 15-17

Af Internationalt Forums Mellemøstgruppe
Program (kl. 15-17):
Introduktion til George Abdallahs og Ahmad Sa’adats historie
Der vises korte videofilm om de to fanger
Debat om de politiske fangers rolle i befrielseskampen
Der kan købes kaffe/the og kager til solidaritetspriser
Arrangør: Internationalt Forums Mellemøstgruppe
Info:
Om Ahmad Sa’adat: Er generalsekretær for PFLP – Folkefronten til Palæstinas Befrielse. Sa’adat blev i 2002 fængslet af det palæstinensiske selvstyre og senere kidnappet fra selvstyrefængslet af israelsk militær og sat i israelsk fængsel, anklaget for terrorisme. Sa’adat er en ledende skikkelse i de mange fangeoprør og sultestrejker i zionismens fængsler.
Citat Ahmad Sa’adat: ”Hvor jeg end er, vil jeg fortsætte med at kæmpe”
Om George Abdallah: Er libanesisk revolutionær kommunist. Har siddet i fængsel i Frankrig siden 1984 – på grund af sin deltagelse i den palæstinensiske befrielseskamp. I 1999 og flere gange siden åbnede den franske stat op for hans løsladelse, men hver gang blev det forhindret gennem pres fra USA og Israel. Når palæstinensiske fanger går i sultestrejke, nægter Abdallah ar indtage føde i fængslet i Frankrig.

Solidaritet er et demokratisk netmedie. Vi er uafhængige af partier og organisationer, selvom vi ikke er politisk neutrale. Solidaritet bringer nyheder, debat og analyser fra Danmark og verden. Her kan du læse den kritiske vinkel, som de andre medier ikke bringer, og det sidste nyt fra de aktivistiske bevægelser.
Følg os på Facebook for daglige opdateringer.
