4/3: Børn med handicap og deres familier – hvordan er vilkårene?
Socialpolitisk Forening Jylland arrangerer onsdag 4. marts møde i Aarhus, hvor du kan møde en forsker i vilkårene for børn med funktionsnedsættelse.

Socialpolitisk Forening Jylland arrangerer onsdag 4. marts møde i Aarhus, hvor du bl.a. kan møde en forsker i vilkårene for børn med funktionsnedsættelse.

Vi får besøg af Emil Falster fra RUC, som forsker i børn med funktionsnedsættelse og hvilke barrierer de oplever i deres hverdagsliv, og hvordan disse barrierer sætter bestemte begrænsninger, med henblik på at tilegne sig et godt liv set ud fra et børneperspektiv.
Læs artikel af Emil Falster her.
Vi arbejder på at få en aftale med repræsentanter fra det politiske liv og embedsværket, så vi kan få en god debat i gang.
Alle er velkomne! Gratis adgang.
Mødet er arrangeret af Socialpolitisk Forening Jylland, LEV Århus, Landsforeningen Autisme kreds Østjylland og Hjerneskadeforeningen Århus.
Det foregår: Onsdag den 4. marts 2020 kl. 19.00-21.00 Marselisborg Centret. Bygning 8. P. P. Ørums Gade 9-11. 8000 Aarhus C.
Det fulde program kan du finde her

Solidaritet er et demokratisk netmedie. Vi er uafhængige af partier og organisationer, selvom vi ikke er politisk neutrale. Solidaritet bringer nyheder, debat og analyser fra Danmark og verden. Her kan du læse den kritiske vinkel, som de andre medier ikke bringer, og det sidste nyt fra de aktivistiske bevægelser.
Følg os på Facebook for daglige opdateringer.
