Enhedslisten i EU: Vigtig sejr i kampen om EU’s udbudsregler
Afstemning i EU-Parlamentets Beskæftigelsesudvalg sender klar besked: EU’s udbudsregler skal reformeres. Enhedslistens medlem af EU-Parlamentet Per Clausen var særdeles aktiv med 125 ændringsforslag
Der var glæde hos Enhedslisten, da EU-Parlamentets Beskæftigelsesudvalg tirsdag 13. maj stemte om en godkendelse af udvalgets holdning til den kommende ændring af EU-direktivet om offentlige udbud.
Afstemningen markerer det første skridt i kampen for at reformere det såkaldte udbudsdirektiv.
Per Clausen, Enhedslistens medlem af EU-Parlamentet, har været hovedforhandler for Venstrefløjsgruppen i forhandlingerne. Han beskriver resultatet som både vigtigt og usikkert til det sidste:
”Jeg er både glad og lettet over dagens resultat. Vi får sendt et klart signal om, at EU’s forældede udbudsregler skal ændres, og at det bør være muligt at stille krav om, at firmaer, der byder på offentlige udbud, skal spille efter reglerne”, udtaler Per Clausen i en pressemeddelelse.
Kamp mod en splittet konservativ gruppe
Vejen til afstemningen var præget af interne stridigheder blandt udvalgets borgerlige medlemmer. Særligt den konservative EPP-gruppe, hvor danske Liberal Alliance og De Konservative er medlemmer, var ifølge Per Clausen splittet og tøvende i forhold til flere af de kompromisforslag, der blev lagt frem.
”Det her er et af de tilfælde, hvor vi inden afstemningen reelt set ikke vidste, hvordan det ville gå. Det skyldes ikke mindst, at den konservative EPP-gruppe ikke kunne sige, hvordan man ville stemme på flere ting, og det virkede på os andre, som om den var splittet internt”, lyder det fra Per Clausen.
Per Clausen understreger, at man også var oppe imod en meget reaktionær højrefløj, som blandt andet advarede imod, at det skulle være muligt at have sociale klausuler med i offentlige udbud.
”Det er interessant, hvor langt der kan være mellem konservative EU-politikere, som godt kan se meningen med sociale klausuler, og så dem der ikke kan”, udtaler Enhedslistens EU-parlamentariker.
Per Clausens 125 ændringsforslag
Ud af de i alt 313 ændringsforslag, som blev behandlet i udvalget, kom hele 125 fra Per Clausen selv. Mange af dem har fundet vej til den endelige tekst, hvilket han betegner som en stor sejr for både Enhedslisten og lønmodtagerne i EU.
”Vi har både fået krav om begrænsning af niveauer af underleverandører, mulighed for at ekskludere firmaer der ikke respekterer lønmodtagerrettigheder og ikke mindst forbedring af muligheden for sociale klausuler med i den endelige tekst. Det er et klart resultat af vores hårde arbejde”, fortæller Per Clausen.
Næste skridt: Udvalget for det indre marked
Selvom dagens afstemning markerer en vigtig udvikling, er processen langt fra slut. Næste stop er Udvalget for det Indre Marked, hvor afstemningen finder sted i juni. Derefter skal hele EU-Parlamentet tage stilling til det samlede forslag – formentlig i juli eller september.
Per Clausen har siden begyndelsen arbejdet tæt sammen med svenske Hanna Gedin, der leder Venstrefløjens forhandlinger i det næste udvalg. Han lover, at kampen fortsætter:
“Vi har i dag vundet det første slag i kampen for at få ændret det forældede udbudsdirektiv. Kampen – og vores indsats – fortsætter, indtil vi først får vedtaget en stærk holdning i EU-Parlamentet og til sidst får ændret EU-lovgivningen”, siger Per Clausen.
Kære bruger – du er nu nået gennem et opslag i Solidaritet
Vi håber, at du fik stillet din nysgerrighed eller diskussionslyst.
Alt stof på Solidaritet er frit tilgængelig uden betalingsmur. Men det er ikke gratis at drive et website.
Solidaritet er organiseret som en demokratisk forening, hvis formål er at gøre Solidaritet til platform for venstrefløjens debat i Danmark. Du kan også blive medlem – hvis du ikke allerede er.
Du kan nemt, hurtigt og direkte lave en aftale med Mobilepay, Visa eller Mastercard – og den kan opsiges med øjeblikkelig virkning.
20 kr./md. 60 kr./md. 100 kr./md. 150 kr./md.Foreningens indtægter er økonomisk rygrad i Mediehuset Solidaritets drift. Men foreningen er – ud over økonomisk fundament for drift – også et fællesskab, der sammen med ansatte og faste aktivister videreudvikler mediehusets aktiviteter. Læs mere om foreningen: HER

Deltag i debatten og kommenter på artiklen (kun for medlemmer)
[…] Solidaritet, 14. maj: Enhedslisten i EU: Vigtig sejr i kampen om EU’s udbudsregler […]