Klimapåmindelser – en anmeldelse
Efter et folketingsvalg, hvor klimaforandringer og klimapolitik stort set har været fraværende i valgkampen, er det opmuntrende at blive mindet om, at en gruppe klimaaktivister organiseret i bevægelsen ”Klimapåmindelsen” i årevis har påpeget klimapolitikkens betydning.
Organisationen Klimapåmindelsen, som har udgivet bogen ”Klimapåmindelser”, startede i efteråret 2018 med en ugentlig demonstration foran Christiansborg hvor de krævede, at politikerne vedtog en klimalov. Klimaloven blev ganske vist gennemført efter valget i 2019, men Klimapåmindelsen fortsatte ufortrødent deres demonstrationer. En gang om ugen gik deltagere med udgangspunkt i Rigsdagsgården til de forskellige ministerier, for at minde de pågældende ministre om, hvilke opgaver klimapolitikken stiller til arbejdet i deres minsterium.
På trods af forbudet mod store forsamlinger under coronakrisen fastholdt en lille gruppe aktiviteterne og mødtes hver uge foran Klimaministeriet med skilte og et brev stilet til klimaministeren.
Da forsamlingsforbudet blev ophævet besluttede Klimapåmindelsen at mødes hver torsdag formiddag i Rigsdagsgården. Alle møder begynder og slutter med en fællsesang, der ofte er skrevet til lejligheden, og i de senere år har der på hvert møde været holdt et foredrag af en person, der arbejder med et specifikt område af klimaproblematikken. Antologien ”Klimapåmindelser” indeholder et udvalg på 40 af de langt over hundrede foredrag, der har været holdt på disse møder.
Det har været en imponerende bedrift hver uge at samle deltagere til disse foredrag, som har berørt de fleste relevante aspekter af klimaproblematikken som f.eks. forbrug, energi, landbrug, magtstrukturer og klimapolitik, nationale og internationale klimaproblemer, klimaaktivismen nationalt og internationalt .
Det er ikke en bog, man læser fra første til sidste side, snarere et værk, som kan læses i udvalgte bidder, som inspiration til debatterne om klimaforandring, klimapolitik og til fortsat deltagelse i kampen mod klimaforandringerne.
Som redaktørerne fra Klimapåmindelsen skriver :
”Det er vores håb, at disse mange indlæg vil fungere som en inspiration for læserne til at være med i udviklingen af et bæredygtigt samfund – et samfund, hvor det ikke kun er konkurrence og profitjag, der afgør, hvordan vi behandler vores omgivelser og os selv. Men hvor udgangspunktet for, hvordan vi indretter vorees samfund, er forståelse og respekt for de grænser, der sættes af de komplicerede økologiske sammenhænge, vi indgår i.”
Klimapåmindelser – en antologi med 40 forskellige bidrag
Redaktion: Bjørn Tving Stauning, Hans Erik Avlund Frandsen, Morten Thing og Peder Agger.
Frydenlund 2025
Kære bruger – du er nu nået gennem et opslag i Solidaritet
Vi håber, at du fik stillet din nysgerrighed eller diskussionslyst.
Alt stof på Solidaritet er frit tilgængelig uden betalingsmur. Men det er ikke gratis at drive et website.
Solidaritet er organiseret som en demokratisk forening, hvis formål er at gøre Solidaritet til platform for venstrefløjens debat i Danmark. Du kan også blive medlem – hvis du ikke allerede er.
Du kan nemt, hurtigt og direkte lave en aftale med Mobilepay, Visa eller Mastercard – og den kan opsiges med øjeblikkelig virkning.
20 kr./md. 60 kr./md. 100 kr./md. 150 kr./md.Foreningens indtægter er økonomisk rygrad i Mediehuset Solidaritets drift. Men foreningen er – ud over økonomisk fundament for drift – også et fællesskab, der sammen med ansatte og faste aktivister videreudvikler mediehusets aktiviteter. Læs mere om foreningen: HER
