Kontradoxa: Kan man skabe fokus med historisk materialisme?
I dette interview med forfatter til, “Historisk Materialisme” Reinout Bosch, snakker vi om de mange divergerende bevægelser på venstrefløjen. Vi kommer ind på hvordan en manglende fælles strategi kan skabe forvirring. Dagens vært, og Reinout diskuterer hvordan historisk materialisme og klasse kan samle venstrefløjen. I diskussionen bliver der perspektiveret til, hvordan de mange bevægelser som solidaritetsarbejde med Palæstina, klimabevægelsen og LGBTQ+ kan finde samme fælles
Debatindlæg er udtryk for skribentens egne holdninger. Kontakt os her, hvis du selv vil bidrage til debatten.
I dette interview med forfatter til, “Historisk Materialisme” Reinout Bosch, snakker vi om de mange divergerende bevægelser på venstrefløjen. Vi kommer ind på hvordan en manglende fælles strategi kan skabe forvirring. Dagens vært og Reinout diskuterer hvordan historisk materialisme og klasse kan samle venstrefløjen.
I diskussionen bliver der perspektiveret til, hvordan de mange bevægelser som solidaritetsarbejde med Palæstina, klimabevægelsen og LGBTQ+, kan finde samme fælles fokus.
Kære bruger – du er nu nået gennem et opslag i Solidaritet
Vi håber, at du fik stillet din nysgerrighed eller diskussionslyst.
Alt stof på Solidaritet er frit tilgængelig uden betalingsmur. Men det er ikke gratis at drive et website.
Solidaritet er organiseret som en demokratisk forening, hvis formål er at gøre Solidaritet til platform for venstrefløjens debat i Danmark. Du kan også blive medlem – hvis du ikke allerede er.
Du kan nemt, hurtigt og direkte lave en aftale med Mobilepay, Visa eller Mastercard – og den kan opsiges med øjeblikkelig virkning.
20 kr./md. 60 kr./md. 100 kr./md. 150 kr./md.Foreningens indtægter er økonomisk rygrad i Mediehuset Solidaritets drift. Men foreningen er – ud over økonomisk fundament for drift – også et fællesskab, der sammen med ansatte og faste aktivister videreudvikler mediehusets aktiviteter. Læs mere om foreningen: HER