Thåström: To timers magisk realisme i KB Hallen
Thåström indtog KB Hallen lørdag 8. marts til et pragteksemplar af en koncert. Solidaritet var til stede, og her kommer en anmeldelse
Kan I huske dengang, musik var noget, man købte i musikbutikker? Det kan jeg, og her oplevede jeg den bedste kundeservice, jeg nogensinde har oplevet. Det skete i TP Musik Marked, hvor jeg var på jagt efter den nye med Håkan Hellström. Manden i kassen kiggede på mig i to sekunder og fortalte mig, at de havde Thåströms album Skebokvarnsv. 209 på tilbud til en halvtredser.
”Om fem år vil du synes, at det her er det vildeste”, sagde han. Han havde ret. De 50 kroner var et røverkøb, som den dag i dag hjemsøger mig.
Magisk realisme
Men tilbage til KB Hallen denne kvindernes internationale kampdag i 2025. Man skal gøre sig en ting klar, når man tager til koncert med Thåström: Det er ikke et sted, man kommer for at danse. Det gør hovedpersonen derimod – hvis man kan kalde hans spjæt med arme og ben for dans.
Koncerten lagde ud med Magiskt oändligt, åbningsnummeret fra hans seneste album Somliga av oss, som udkom i efteråret 2024. Den sang slår tonen an for hele aftenen. I Thåströms univers befolker menneskeskæbnerne fugtige fortove i ikke nærmere bestemte centraleuropæiske storbyer. Her vågnede Thåström til publikums store jubel på et fortov og troede, at han var Kim Bodnia, men han kunne jo tage fejl.
I Thåströms sange møder magien virkeligheden – uden at det er helt klart, hvor grænsen mellem de to går. Vi kommer forbi nedlagte kraftværker, en motelbalkon i Houston og inderen på den anden side af gaden. ”Vi är stjärnor! Vi är ett blankt papper. Vi är en torsdag eftermiddag”, som han synger i sangen Centralmassivet fra 2017-albummet af samme navn.
Sarte, voldsomme sange
Koncerten fokuserede på den seneste del af Thåströms efterhånden lange bagkatalog. Den del begyndte med mesterværket, den tidligere omtalte Skebokvarnsv. 209 og fortsætter med Somliga av oss fra sidste år som det seneste album.
Her er beatsene tunge, musikken skiftevis sart og voldsom. Det kom også til udtryk i KB Hallen. Her var der plads til, at den tonstunge Körkarlen kunne følges op af den melankolske Söndagmåndagsång.
Thåström viser også sin pondus, når han kan få soulsangeren Titiyo – en musiklegende i egen ret – til at dukke op for at levere en mesterlig vokal til sangene Papperstunna väggar og Södra Korset, som vist nok begge handler om Thåströms nuværende tilværelse i Berlin. Særligt sidstnævnte var et højdepunkt i KB Hallen, og dér nærmede vi os faktisk en melodi, man kunne danse til.
Et andet højdepunkt var live-favoritten Ingen sjunger blues som Jeffrey Lee Pierce. Den har været fast inventar på alle de Thåström-koncerter, jeg har set. Og det er der en grund til. Omkring en på alle måder urovækkende vokal bygger den op til et inferno af støj på linje med det helvede, stakkels Jeffrey Lee ser en motorvej føre ned til lige fra hans baghave. Den kan minde om beslægtede Nick Caves The Mercy Seat, som også er en sublim koncertsang.
To timers fortryllelse
Der var flere publikums-favoritter. Når Thåström spiller i København – hvor han også boede en overgang – spiller han hyldesten til Vesterbro, Sønder Boulevard. Er det billige points? Det er det måske, men det fungerer, når han synger om de tusindvis af Harriet Andersson-plakater, som fortæller, at hun kender et sted, hvor det kan være bara du och jag.
Kort biografi med litet testamente – hvor Thåström både har set The Clash-koncert i Örebro og er blevet truet på livet på en båd på vej til Marokko – var en anden lejlighed til fællessang. Ligesom der også var et par hilsner til Thåströms tidligere karriere som forsanger i Nordens vigtigste punkband Ebba Grön og dets senere mutation i form af rockbandet Imperiet. Det var henholdsvis Flyktsoda – i en udgave, som godt måtte have bevaret lidt mere af originalens energi – og balladen Saker som hon gör, som blev leveret med fin inderlighed.
Thåström kunne måske have fundet plads til noget lidt mere uptempo. Han kommer næppe igen til at spille de hårdeste punksange fra Ebba Grön-tiden som Skjut en snut eller Beväpna er, men en sang som Imperiets Var e vargen ville have pyntet.
Nuvel, det er en detalje, og man kan finde mange sange i Thåströms bagkatalog, som ville have pyntet på alle koncerter. Imens gav Thåström os to timers lydmæssig fortryllelse i KB Hallen i skæret fra et som altid yderst velskåret lysshow. Bravo!
Kære bruger – du er nu nået gennem et opslag i Solidaritet
Vi håber, at du fik stillet din nysgerrighed eller diskussionslyst.
Alt stof på Solidaritet er frit tilgængelig uden betalingsmur. Men det er ikke gratis at drive et website.
Solidaritet er organiseret som en demokratisk forening, hvis formål er at gøre Solidaritet til platform for venstrefløjens debat i Danmark. Du kan også blive medlem – hvis du ikke allerede er.
Du kan nemt, hurtigt og direkte lave en aftale med Mobilepay, Visa eller Mastercard – og den kan opsiges med øjeblikkelig virkning.
20 kr./md. 60 kr./md. 100 kr./md. 150 kr./md.Foreningens indtægter er økonomisk rygrad i Mediehuset Solidaritets drift. Men foreningen er – ud over økonomisk fundament for drift – også et fællesskab, der sammen med ansatte og faste aktivister videreudvikler mediehusets aktiviteter. Læs mere om foreningen: HER
