Folketingsvalget udskyder færdiggørelse af OK26
Færdiggørelsen af den nye overenskomst for statsansatte er sat på pause, efter at folketingsvalget er blevet udskrevet. Forhandlingerne om de såkaldte organisationspuljer er midlertidigt stoppet, og den endelige aftale kan først underskrives, når en ny regering – og dermed en ny finansminister – er på plads
Med lidt forsinkelse blev finansminister Nicolai Wammen og de faglige organisationer for statsansatte 11. februar enige om en ny treårig overenskomst. Aftalen gælder de centralt aftalte løn- og arbejdsforhold for alle ansatte i staten – og var første halvleg i OK26 på statens område.
Anden halvleg er forhandlingerne om organisationspuljerne, hvor der tages fat på de specielle krav, som parterne har på hver af de faglige organisationers områder.
Organisationsaftalerne er en vigtig del af overenskomstfornyelsen, der først er afsluttet, når alle organisationsaftaler er indgået. Når der skal stemmes om OK26, er det således både de centralt indgåede aftaler og den enkelte organisationsaftale, der ved én og samme afstemning siges ja eller nej til.
Organisationsaftalerne forhandles inden for et 4 ugers vindue med deadline fastsat til midten af marts – og derefter præsentation af det samlede resultat for medlemmerne med efterfølgende urafstemning planlagt til at finde sted i april.
Når OK26 præsenteres for tillidsvalgte og medlemmer i staten ved møder, trykte materialer og digitale kanaler, indgår både det centralt aftalte indhold og den enkelte organisationsaftales indhold. For nogle medlemmer er organisationsaftalernes indhold vigtigt, fordi det kan sikre nogle væsentlige interesser.
Folketingsvalget bremser færdiggørelsen
Men nu er folketingsvalget kommet i vejen og har udskudt den afsluttende fase af organisationspuljeforhandlingerne.
Få timer efter valgets udskrivelse meddelte Medarbejder- og Kompetencestyrelsen under Finansministeriet de faglige organisationer, at forhandlingerne om de specielle krav var sat i bero, da de statslige myndigheder ikke må arbejde under valgkampen.
Forhandlingerne om organisationspuljerne kan derfor først genoptages, når en ny regering er dannet. De indgåede aftaler skal nemlig underskrives af landets finansminister, som jo først kan træde til, når alle brikker i regeringsdannelsen er faldet på plads.
Det vides derfor ikke, hvornår forhandlingerne kan genoptages. Erfaringerne fra sidste folketingsvalg viste, at dannelsen af en ny regering kan tage flere uger. Derfor må de statsansatte vente i et godt stykke tid, inden forhandlingerne afsluttes om den nye overenskomst, som egentlig har 1. april som ikrafttrædelsesdato. Der vil senere ske en efterregulering af lønnen, så de ansatte får de lønforhøjelser, der var aftalt til at være indført 1. april og give 1,73 procent i lønstigning til alle.
Man må væbne sig med tålmodighed
De faglige organisationer på statens område må derfor udskyde de planlagte informationsaktiviteter, herunder møder for tillidsvalgte og medlemmer – til givetvis ærgrelse for både de faglige ledere og fagbevægelsens medlemmer.
HKKF – der organiserer konstabler og korporaler med udsigt til særlige lønstigninger efter forhandling med de faglige organisationer i forsvaret om en ekstra pulje på 275 millioner kroner – skriver på hjemmesiden:
“Vi ved godt, at det er frustrerende, at du igen må vente på politiske processer, før du kan få klarhed om dine vilkår. Det er vi helt enige i.”
Lidt nervøsitet er der i de faglige organisationer i forhold til, om en eventuel blå finansminister ikke vil skrive under på de indgåede forlig; men det vil i så fald være ganske usædvanligt og næppe sandsynligt. Udsættelsen af forhandlingerne i staten forventes ikke at få konsekvenser for OK26 på de kommunale og regionale områder.
Kære bruger – du er nu nået gennem et opslag i Solidaritet
Vi håber, at du fik stillet din nysgerrighed eller diskussionslyst.
Alt stof på Solidaritet er frit tilgængelig uden betalingsmur. Men det er ikke gratis at drive et website.
Solidaritet er organiseret som en demokratisk forening, hvis formål er at gøre Solidaritet til platform for venstrefløjens debat i Danmark. Du kan også blive medlem – hvis du ikke allerede er.
Du kan nemt, hurtigt og direkte lave en aftale med Mobilepay, Visa eller Mastercard – og den kan opsiges med øjeblikkelig virkning.
20 kr./md. 60 kr./md. 100 kr./md. 150 kr./md.Foreningens indtægter er økonomisk rygrad i Mediehuset Solidaritets drift. Men foreningen er – ud over økonomisk fundament for drift – også et fællesskab, der sammen med ansatte og faste aktivister videreudvikler mediehusets aktiviteter. Læs mere om foreningen: HER
